Sieć komputerowa jest niezbędne do komunikacji komputerów pomiędzy sobą – dzięki niej wzajemne przekazywanie informacji jest błyskawiczne. To zdecydowanie ułatwia komunikację między ludźmi, dlatego dziś internet jest dla nas podstawowym medium. Aby jednak możliwa była wymiana danych, konieczne jest stworzenie takiej sieci lokalnej – czyli tej, która obejmuje niewielki obszar, na przykład jednego budynku.

Projektowanie sieci LAN

sieci LAN w WarszawieTakie sieci LAN w Warszawie projektują, a następnie wykonują profesjonalne firmy, które posiadają duże doświadczenie w tego typu działaniach – wdrożenie sieci kablowej, zarówno miedzianej, jak i światłowodowej nie jest proste, podobnie jak modernizacja istniejących sieci strukturalnych. Wszystko wymaga dokładnego, rzetelnego projektu, gdyż popełnienie błędu może tutaj sprawić, iż nastąpi duża awaria. Dlatego też, jeśli zależy nam na sprawnej sieci lokalnej, najlepiej jest powierzyć to zadanie doświadczonej firmie, która z pewnością odpowiednio się do tego przyłoży. W Warszawie rynek pod tym względem jest naprawdę bogaty, ale należy dobrze przemyśleć wybór firmy, ponieważ te, które oferują wyjątkowo tanie usługi, mogą po prostu nie posiadać doświadczenia na odpowiednim poziomie i dlatego poprzez niską cenę próbują zdobyć nowych klientów.

sieci LAN w WarszawieNajlepiej jest wybrać firmę, która proponuje ceny usługi gdzieś pośrodku – w ten sposób będziemy mieć pewność, że nie przepłacimy, ale też że sieć LAN zostanie wykonana w sposób całkowicie profesjonalny. Jeśli dopiero otwieramy własną firmę i musimy ją okablować – właśnie tacy profesjonaliści sprawdzą się najlepiej. Gdy sami nie posiadamy odpowiedniej wiedzy o tym, jakie okablowanie do sieci wybrać – czy miedziane, czy może światłowodowe, ani nie wiemy też, jaka topologia fizyczna sieci LAN będzie najlepsza – specjaliści z pewnością udzielą nam kilku porad. Wśród topologii wymienia się bowiem topologię pierścienia, magistrali, liniową, jak też podwójnego pierścienia czy gwiazdy oraz kilka innych. Najpopularniejsza jest topologia gwiazdy – tutaj wszystkie komputery podłączone są do jednego, wspólnego punktu centralnego, czyli do przełączników działających w oparciu o warstwę łącza danych.

Jeśli wymagana jest bezawaryjność, dobrym wyborem jest też topologia siatki, ponieważ oprócz połączeń między komputerami, które będą używane na co dzień, istnieją w niej także połączenia nieużywane, które zabezpieczają system w przypadku awarii – przejmą one rolę tych standardowych połączeń, gdy znajdzie się w nich usterka. Taka topologia fizyczna charakteryzuje się wysoką niezawodnością.

Kategorie: Informatyka