Kryptowaluty – w już w szczególności Bitcoiny – są coraz częściej akceptowane w transakcjach finansowych, można też zamienić je na realną walutę. Jako że jest to dobry sposób na dodatkowy zarobek, to warto jest zastanowić się nad wejściem na ten rynek. Oczywiście do tego jednak konieczny jest odpowiedni sprzęt, jakim jest “koparka”.

Koparka i dobry procesor

koparka kryptowalutKoparki do kryptowalut są to maszyny o konkretnej specyfikacji, które służą tylko i wyłącznie do “miningu”, czyli procesu kopania danej kryptowaluty. Mining pozwala dodać wygenerowaną walutę do łańcucha bloków, za którego rozwiązanie górnicy otrzymują wynagrodzenie. Dlatego aby móc zarabiać, potrzebny jest sprzęt przystosowany do odpowiedniego przetwarzania danych. Tego typu komputery są zbudowane w zupełnie inny sposób, niż typowa maszyna. Składa się ona głównie z najnowocześniejszych kart graficznych, gdyż to właśnie na nich kopie się walutę. Jest tak, ponieważ karty graficzne są to zespoły małych jednostek wykonawczych, które przetwarzają podobne zestawy informacji jednocześnie. Tych elementów znajdziemy w jednej karcie graficznej kilka tysięcy, więc moc obliczeniowa uzyskana przez parę takich kart staje się naprawdę ogromna. Drugim najważniejszym elementem jest odpowiednie zasilanie – potrzeba przynajmniej dwóch zasilaczy przystosowanych do łączenia kart graficznych. Koparka kryptowalut powinna składać się z mocnego procesora, który będzie w stanie opanować wszystkie działające procesy miningu.

koparka kryptowalutDodatkowo potrzebna jest też pamięć RAM, lecz tylko tyle, by móc bez problemu obsługiwać komputer. Oczywiście potrzeba też użyć odpowiedniej płyty głównej – musi być ona kompatybilna z wybranym RAMem i procesorem. Jedynym elementem, który nie ma większego znaczenia w tym wypadku jest dysk twardy. Jako że na tej maszynie dane nie będą przechowywane, nie ma potrzeby inwestować w dużą pojemność – wystarczy tyle, by system komputera mógł zostać zainstalowany. Całość musi być też odpowiednio połączona, by maszyna mogła działać bez zarzutu. W koparce kryptowalut najważniejsze jest to, by karty graficzne mogły ze sobą współpracować. Nie trzeba jednak ich ze sobą łączyć, jak to jest w wypadku kart używanych do gier – wystarczy, by wspólnie wykonywały odpowiednie obliczenia. Odpowiednie koparki do kryptowalut będą kosztowały, co do tego nie ma dwóch zdań.

Jednak dzięki rosnącemu zainteresowaniu kryptowalutami oraz popularności Bitcoina nie ma problemu, by maszyna ta zwróciła się z nawiązką. Warto też wziąć pod uwagę, że jest to dopiero początek nowej ery zapoczątkowanej przez Bitcoin – nowe kryptowaluty będą pojawiać się coraz częściej, a za tym idzie więcej możliwości wykorzystania koparki.

Kategorie: Informatyka