Sklep internetowy to prosty sposób na rozpoczęcie własnej działalności. Na pewno łatwiej otworzyć sklep w Internecie niż punkt stacjonarny. Wiąże się to bowiem z dużo mniejszymi kosztami, a i zasięg takiej sprzedaży może być dużo większy.

OD CZEGO JEDNAK ZACZĄĆ?

Na pewno trzeba profesjonalnie podejść do tematu i najpierw zastanowić się nad tym, co chce się sprzedawać. Dobrze będzie znaleźć sobie jakąś niszę, ale niekoniecznie. Można również sprzedawać produkty znane i lubiane. Konieczne będzie jednak wcześniejsze badanie rynku, aby wiedzieć czy jest jeszcze zapotrzebowanie na dany towar. Może się bowiem okazać, że obecnie podaż jest większa niż popyt. Na takim rynku nie warto w ogóle zaczynać działalności. Szybko bowiem można zamknąć taki interes.

e-shoppingKiedy już jednak wybrany został właściwy rynek, kluczowe będzie także zdecydowanie się na odpowiednie oprogramowanie do obsługi sklepu. Można wybrać na przykład Magento albo Prestashop. Ten drugi będzie lepszy dla mniejszych sklepów i na początku działalności.

Magento to rozwiązanie odpowiednie dla dużych sklepów, ponieważ pozwala na wygodne zarządzanie dużą liczbą produktów, jest nawet odpowiedni do prowadzenia równocześnie kilku sklepów. Posiada bardzo wygodny system płatności, zarządzania klientami, analizowania i raportowania. Posiada również pewne wady, o których szerzej można poczytać tutaj.

Wybierając sklep internetowy warto sięgnąć po płatne wersje – przede wszystkim ze względu na wsparcie techniczne i pomoc, jakie się z tym wiążą. W przypadku darmowych wersji użytkownicy często zdani są na samych siebie, w kwestiach nowych modułów czy problemów z działaniem systemu. Polecaną profesjonalną wersją, jeśli chodzi o sklepy Magento, jest projekt firmy Idea, cechujący się wysoką stabilnością i atrakcyjnym wyglądem. Jest w pełnie przystosowany do urządzeń mobilnych, takich jak smartfony i tablety. Magento Idea wyróżnia łatwość obsługi, niski koszt utrzymania oraz regularne poprawki i aktualizacje wliczone w cenę abonamentu.

Wybór swojej niszy i sklepu to najważniejsze kwestie, które trzeba przemyśleć na samym początku. Następnie dobrze jest także sprawić, aby produkty znalazły się także w innych kanałach sprzedaży. Dzięki temu większe będzie nimi zainteresowanie. Później trzeba zadbać również o logistykę oraz zgodność całej strony z przepisami prawnymi. Wówczas pozostaje już tylko czekać na efekty.

Żeby wiedzieć, jak rozwinąć dalej swój sklep zapraszam na stronę:

http://www.idea07.pl/co-robimy/sklepy-internetowe/

Kategorie: Informatyka