Druk 3D staje się obecnie z każdym dniem coraz bardziej popularny. Nic dziwnego, w końcu sprawdza się nie tylko w zastosowaniach profesjonalnych, ale także amatorskich. Każdy z nas może kupić sobie kompaktową drukarkę 3D (oczywiście to trochę kosztuje) oraz materiały niezbędne do druku i w ten sposób realizować nawet najśmielsze projekty.

Filament powinien być trwały

filament do drukarki 3dModele wykonane w programie graficznym mogą stać się rzeczywistością w bardzo prosty sposób. Oczywiście jakość wykonanego wydruku zależy od zastosowanych materiałów, dlatego i do ich wyboru należy podejść z pełną świadomością. Konieczny będzie wytrzymały filament do drukarki 3D, ale na rynku jest ich całe mnóstwo, co oznacza, że osoba niedoświadczona może poczuć się zagubiona. Wybór jednak nie będzie trudny, gdy wiemy, czy potrzebujemy materiału plastikowego, metalowego, szklanego czy może żywicznego lub gumo- czy też drewnopodobnego. W każdej kategorii znajdziemy co najmniej kilka filamentów. Wśród materiałów plastikowych najpopularniejszy jest filament ABS – skrót brzmi przyjemnie, jednak jego rozwinięcie może już niektórych przyprawić o ból głowy. Jest to kopolimer akrylonitrylo-butadieno-styrenowy. Charakteryzuje się on naprawdę wysokim poziomem wytrzymałości oraz twardości, dlatego jest bardzo często wykorzystywany w profesjonalnych zastosowaniach.

filament do drukarki 3dNiestety odznacza się nieco mniejszą elastycznością (co zrozumiałe ze względu na twardość), dlatego proces drukowania często nie przebiega tak szybko jak w przypadku innych materiałów. Filament ABS można stosować na przykład do produkcji kasków motocyklowych, zderzaków samochodowych, klocków lego, a nawet instrumentów muzycznych. Dostępny jest w szerokiej gamie kolorystycznej – pod tym względem nie ma żadnych ograniczeń. Jeśli z kolei zajrzymy do filamentów szklanych, to zobaczymy materiał taki jak TGlase. Jak to twarde szkło, charakteryzuje się on bardzo dobrym poziomem wytrzymałości, ale tego samego nie można powiedzieć o jego elastyczności. Ponadto nie może być narażany na wysokie temperatury. Tak naprawdę można by wymieniać i wymieniać – i bez końca opowiadać o tych materiałach, bo jest ich całe mnóstwo.

Jeżeli wiemy, jaki projekt chcemy wydrukować, to bez problemu dobierzemy do niego odpowiedni materiał – w razie wątpliwości, z pewnością będziemy mogli liczyć też na wsparcie profesjonalistów, na przykład doradców pracujących w sklepach z materiałami 3D. Często też przy zakupie drukarki możemy już wybrać odpowiednie filamenty, dzięki czemu unikniemy późniejszego chodzenia po sklepach.

Kategorie: Sprzęt