Kto pamięta to przyspieszone bicie serca, kiedy przez przypadek usuwasz z komputera nie te pliki, które miały zostać usunięte? Działo to się w mgnieniu oka i już, wszystko przepadło! A były to ważne dane, których utrata wiąże się teraz z problemami. Czy nie da się tych plików odzyskać? Być może było tak kilkanaście lat temu, dziś przecież technika poszła zdecydowanie do przodu!

Różne sposoby na odzyskanie danych

jak odzyskać skasowane plikiTeraz nie powinno sprawić to najmniejszego problemu. Już wyszukiwarka internetowa po wpisaniu frazy jak odzyskać skasowane przypadkiem pliki wyświetla nam wiele ciekawych rozwiązań, jednakże warto korzystać jedynie z tych sprawdzonych. Tylko wówczas będziemy bowiem mieć pewność, że wszystko poszło jak należy. Niesprawdzone rozwiązania mogą przynieść więcej strat niż pożytku, a tego przecież nie chcemy. Dlatego najlepiej jest po prostu kupić licencjonowany program, który został napisany przez profesjonalistów. Oczywiście aby jego prawidłowe działanie było możliwe, nie powinniśmy w czasie pomiędzy usunięciem danych a skorzystaniem z programu zapisywać na nośniku jakichkolwiek innych plików – to może bowiem spowodować, że odzyskanie tych starych nie będzie już możliwe. Jeżeli jesteśmy przekonani, że żadne takie działanie nie zaszło w tym czasie, możemy przystąpić do odzyskiwania danych. Ale zaraz, z pewnością teraz wiele osób zastanawia się, ile kosztuje taki program, ponieważ napisane zostało, że trzeba go kupić!

jak odzyskać skasowane plikiTak, faktycznie, sprawdzonego programu do odzyskiwania danych nie dostaniemy za darmo. Programista, który go napisał, może nam jednak sprzedać licencję na jego wieczyste użytkowanie – koszt takiej licencji dla prywatnego użytkownika to około 140 złotych. Natomiast jeśli potrzebujemy tego programu do zastosowań firmowych (wówczas będzie można stworzyć w nim pięć kont użytkowników, ponadto udostępnione zostaną dodatkowe funkcje), możemy zdecydować się na licencję profesjonalną, która jest dwukrotnie droższa, także jednak dożywotnia. Cena z pewnością dla wielu osób odgrywa dużą rolę, jednakże pamiętajmy, że czasami opłaca się nieco zainwestować, zwłaszcza że opłata jest jednorazowa, a korzystać z programu możemy już zawsze. Z pewnością nie raz jeszcze może się zdarzyć, że w pośpiechu usuniemy z komputera nie te pliki, co trzeba.

Wówczas stres nawet nie pojawi się, ponieważ będziemy mieli świadomość, że rozwiązanie problemu mamy pod ręką – a jest nim oczywiście ten kupiony specjalny program do odzyskiwania utraconych danych z nośników elektronicznych. Bez wątpienia będzie to zakup, który się opłaci.

Kategorie: Informatyka