Nauka od zawsze związana jest z wiedzą teoretyczną i podręcznikami, a przez dłuższy czas uważano, że to jeden z najlepszych sposobów zdobywania wiedzy, bo dopiero po opanowaniu teorii należy przejść do praktyki, jednak często bywa tak, że teoria jest dużo bardziej skomplikowana, a uczeń nie umie poradzić sobie z ogromem informacji.

Modele anatomiczne do pracowni

 pracownia przyrodniczaMożliwość opanowania tematu z jakiegoś materiału jest zależna przede wszystkim od tego, jak dany uczeń zdobywa wiedzę. Istnieje wiele technik, jakie mają pomoc przede wszystkim w trakcie efektywnej nauki, bo ta jest w końcu czymś najbardziej pożądanym. Warto poświęcić temu zagadnieniu więcej uwagi, ponieważ nie każdy ma takie same predyspozycje do nauki. Dla jednego najlepszą metodą do opanowania materiału będzie nauka z notatek, ale dla kogoś innego bardziej przystępne będą wykresy czy mapy myśli. Tak naprawdę efekty nauki zależą od sposobów, jakie podejmuje się w jej trakcie i poznaniu takiego, który przynosi pożądane efekty. Warto również wspomnieć o tym, że nauka zawsze zaczyna się w szkole i to nauczyciel odpowiedzialny jest za jej przekaz. Powinien więc mieć on możliwość zmiany formatu przekazywanej treści na taki, który zainteresuje i zaangażuje uczniów w prowadzone zajęcia. Wobec tego nauczyciel powinien mieć dostęp do wszelkich pomocy naukowych.

 pracownia przyrodniczaMogę być one wzrokowe, a do nich należy zaliczyć wszelkiego rodzaju filmy, czasopisma, rysunki lub fotografie. Jest to urozmaicenie właściwej lekcji przykładami w postaci kolorowych, pobudzających wyobraźnię obrazków. W modele anatomiczne najczęściej wyposażona jest szkolna pracownia przyrodnicza – pomoce naukowe tego typu idealnie odwzorowują dany obiekt zgodnie z rzeczywistością. Może to być np. układ kostny człowieka lub model przestawiający przekrój narządów wewnętrznych takich jak np. wątroba lub serce. W pracowni przyrodniczej często można spotkać się również z przenośnymi laboratoriami. Takie laboratoria umożliwiają nauczycielowi w kontrolowanych warunkach przeprowadzenie eksperymentu, który ma na celu zwizualizowanie uczniom danego zjawiska np. wpływu tlenu na proces spalania drewna. Do pomocy naukowych należy również zaliczyć sprzęt komputerowy. Odpowiednie pomoce naukowe mogą przede wszystkim zachęcić uczniów do aktywnego udziału w zajęciach. To także sposób, żeby zainteresować uczniów nauką, co jest niewątpliwie bardzo ważne.

Nauka powinna wzbudzać przede wszystkim ciekawość i zmuszać do zadawania pytań. Pomoce naukowe ułatwiają także pracę nauczyciela, ponieważ może on w łatwy sposób przedstawić wiedzę w inny sposób niż ten tradycyjny.

Więcej na stronie https://nordweco.pl/

Kategorie: Sprzęt