Dyski twarde, nazywane również przez niektórych dyskami HDD, zalicza się w dzisiejszych czasach do najpopularniejszych nośników danych w pełni zdigitalizowanych, z których korzystają aktualnie praktycznie wszyscy. Z dysków twardych korzystają więc zarówno ogromne koncerny oraz instytucje (które przechowują za ich pomocą rozbudowane bazy danych), jak i fizyczni użytkownicy, którzy przechowują w ten sposób swoje dane osobiste (m.in. zdjęcia, maile oraz wszelkiego rodzaju informacje, które umieszczamy dobrowolnie na popularnych dziś serwisach społecznościowych).

Dwa rodzaje uszkodzeń dysku i ich naprawa

Dysk twardyWspółcześnie szacuje się, że nawet blisko 80% wszystkich dokumentów przechowuje się właśnie na dysku, jedynie w formie zdigitalizowanej. Nic więc dziwnego, że gwałtowna utrata tak obszernych baz informacji dla wielu z nas wiąże się z bardzo przykrymi konsekwencjami. Na szczęście większość utraconych danych można dziś odzyskać przy pomocy wykwalifikowanych specjalistów lub specjalistycznych programów komputerowych. Utrata danych na dysku twardym może nastąpić na skutek różnych typów uszkodzeń. Informatycy najczęściej wyróżniają dwa główne rodzaje uszkodzeń: uszkodzenia logiczne oraz fizyczne. Błędy logiczne można naprawić zazwyczaj znacznie szybciej od błędów fizycznych, dotyczą one bowiem zewnętrznych problemów nie wynikających bezpośrednio z fizycznych wad dysku, który nie ulega wówczas awarii. W takich przypadkach wykwalifikowani informatycy potrafią bardzo szybko przywrócić utracone dane. Dla przykładu odzyskiwanie danych z dysku w Łodzi, które zostały utracone na skutek błędu logicznego trwa zaledwie kilka godzin. Uszkodzenia logiczne polegają więc na naruszeniu wewnętrznej struktury dysku, problemy te wynikają najczęściej bezpośrednio z działalności człowieka. Do najpopularniejszych błędów logicznych zalicza się m.in. nieumiejętne formatowanie dysku, przypadkowe kasowanie plików oraz szkodliwe ataki wirusów, które zostają aktywowane przez człowieka (np. po kliknięciu przez nas w podejrzany link).

Dysk HDDDrugim, znacznie bardziej niebezpiecznym typem błędów są uszkodzenia fizyczne. Błędy te wynikają wówczas bezpośrednio z fizycznych uszkodzeń dysku. W tego typu przypadkach uszkodzeniu ulegają najczęściej mechaniczne elementy dysku twardego (m.in. głowice, silnik czy rdzeń główny). Do uszkodzeń fizycznych zalicza się również uszkodzenia mechaniczne, które mogą zaistnieć w przypadku wypadków (dysk może np. zostać spalony lub zalany). Czas oraz koszt odzyskiwania utraconych danych jest więc ściśle uzależniony od rodzaju zaistniałego błędu. Dla przykładu za naprawę prostych błędów logicznych w Łodzi zapłacimy do 400 zł, a usługa ta potrwa zaledwie kilka godzin. Odzyskane dane wrócą do nas również w nienaruszonej, spójnej formie.

Proces odzyskiwania danych komplikuje się natomiast w przypadku zaistnienia błędu fizycznego, z którym nawet najbardziej wykwalifikowani informatycy nie poradzą sobie tak łatwo. Kosz naprawy uszkodzeń fizycznych dysku jest więc znacznie wyższy (za tego typu usługę możemy zapłacić nawet do 3000 zł), a sam proces naprawy również znacznie się wówczas wydłuża (serwisowanie sprzętu może trwać nawet kilka tygodni).

Kategorie: Usługi