Naprawiać, czy może jednak jest to już nie opłacalne – to pytanie chyba sobie większość z nas zadawała w przypadku, kiedy nasze urządzenie się zepsuło, lub sami je zepsuliśmy. Jeszcze kilka lat temu w każdym mieście we wielu wsiach był jeden chłopak, który znał się na telewizorach, radiach czy wzmacniaczach lepiej od reszty i kręcił sobie taki interes. Jednak dzisiaj technologia jest tak rozwinięta, że jeżeli nie mamy specjalnych narzędzi oraz naprawdę obszernej wiedzy to możemy jedynie dobić.

Naprawa tabletów – czy to ma sens?

naprawa tabletówCo więcej, dzisiaj przez konsumpcjonizm większość urządzeń elektronicznych składa się z modułów. Jak jeszcze kilkanaście lat temu w radzieckim rubinie jeżeli coś się zepsuło, to każdy średnio rozgarnięty elektronik wiedział, że może to być wina kondensatora C1 lub C5 i należy się im przyjrzeć. Dzisiaj kondensatory produkowane są w technologi smd przez co jeżeli nie mam odpowiedniej lutownicy to możemy zapomnieć o jakiejkolwiek naprawie, a samo zbadanie elementów jest już trudnym zadaniem. Jednak wracając do pytania – czy warto naprawiać, to odpowiedź dzisiaj nie jest jednoznaczna. Czemu? Ponieważ producenci specjalnie dają wysokie kwoty za poszczególnie moduły tak, żeby się nam nie opłacało naprawiać za połowę ceny nowego urządzenia. Najbardziej widoczne jest to chyba w telewizorach. Tam naprawa zasilacza to wydatek rzędu co najmniej 500 złotych, a zakup nowego telewizora to pieniądze od 900 zł wzwyż. Oczywiście można kupić telewizor nawet za dziesięć tysięcy złotych, jednak tam zapewniam, że naprawa zasilacza nie będzie kosztowała pięć stówek. Jednak widać ciągle, że ludzie chcą naprawiać swoje urządzenia. Naprawa komputerów w Łodzi czy innym mieście to norma. Na każdym kroku można zaobserwować punkt, gdzie napisane jest choćby szybka naprawa tabletów Łódź. Oczywiście zawsze w takim miejscu warto skupować również uszkodzone urządzenia za bezcen, żeby później móc je naprawić i sprzedać. Taka jest zaleta posiadania serwisu. Jednak wielkim problemem dla takich miejsc jest trend wśród producentów, żeby urządzenia nie były otwierane.

 

Jest to ogromny problem moim zdaniem, ponieważ firma produkująca taki telefon spokojnie będzie mogła tworzyć błędy w oprogramowaniu, które będzie psuło telefon (choćby przez spalenie procesora) rok po końcu gwarancji, a i tak nie będziemy mogli wymienić tylko uszkodzonego elementu na nowy, ale będziemy musieli wymienić cały telefon na nowy. W takim przypadku nawet wymiana osprzętu z modelu, który ma uszkodzoną szybkę by nie przeszedł, ponieważ nie byłoby możliwości. Są już takie telefony i tablety na rynku, jednak mam nadzieję, że nie będzie to standardem w świecie urządzeń elektronicznych.

Kategorie: Usługi