Monitor to rzecz niezbędna do korzystania z komputera stacjonarnego. Bez niego nie można by niczego wyświetlić, a tym samym użytkować komputera. Obecnie na rynku mamy bardzo dużą liczbę monitorów, które różnią się licznymi parametrami, mniej lub bardziej znanymi dla kupujących.

Monitory różnej wielkości

monitory poleasingoweSą to nie tylko nowe sprzęty, ale także poleasingowe monitory. Na co powinno zwracać się uwagę kupując monitor? Pierwsze podstawowe parametry na które zwracamy uwagę to wielkość monitora i jego rozdzielczość. Z drugim parametrem nie ma problemu, ponieważ im lepsze opcje wyświetlania i im więcej pikseli tym lepiej, choć nie rośnie to wykładniczo, a różnice bywają dostrzegalne tylko przez profesjonalistów. Jeśli chodzi o wielkość monitora to należy wziąć pod uwagę to czego będzie nam on służył, jak również w jakiej odległości od siedzenia będzie stał. Większy monitor jest dobry dla grafików i fotografów, dla których zobaczenie projektu na dużym ekranie jest bardzo potrzebne, ułatwia przy tym dostrzeżenie wszelkich szczegółów. Mało monitor może na nas wymuszać bliższe siedzenie przy nim, co nie jest korzystne dla naszego wzorku. Kolejne parametry na jakie trzeba zwrócić uwagę są już bardziej specjalistyczne. Liczy się oddanie kolorów, kontrast i jasność monitora. Obecnie w sprzedaży jest wiele takich, które posiadają łatwe w obsłudze systemy przyciskowe na obudowie.

monitory poleasingoweUłatwia to dopasowanie monitora do naszych potrzeb. Do codziennego, prywatnego zastosowania wystarczą nam ustawienia standardowe, jednak do pracy potrzebne są już dodatkowe funkcje. Ustawienia jasności można zmieniać w zależności od pory dnia, a oddanie kolorów może być zależne od tego, czy przygotowujemy plik graficzny do opublikowania w internecie, czy też do wydruku (różnica między modelem przestrzeni barwnej RGB a CMYK). Warto także zwrócić uwagę na dwie rzeczy. Pierwsza z nich do możliwość ustawienia monitora, a druga głośniki. Profesjonalne monitory posiadają możliwość dopasowania monitora pod kątem wysokości ekranu, kąta nachylenia, niektóre można także przekręcać i ułatwiać w pionie, co ułatwia oglądanie grafik pionowych. To pozwala dopasowywać ustawienia do potrzeb. Wiele monitorów dla zawodowców nie posiada także wbudowanych głośników i trzeba je dokupić.

Standardowe monitory mają ,,wszystko w jednym”, jednak te lepsze skupiają się na wyświetlaniu obrazu, a o dźwięk trzeba zadbać osobno. Nie jest to jednak wada, jeśli wiemy co chcemy, a zależny nam na dobrym obranie, jak również na dobrym dźwięku z profesjonalnych głośników.

Kategorie: Elektronika