Laptopy to aktualnie najpopularniejsze komputery, które zastąpiły używane głównie przez specjalistów, na przykład grafików, komputery stacjonarne. Przyczyniło się do tego kilka czynników, jak niewielki rozmiar, pozwalający na łatwy transport i wygodne użytkowanie w podróży oraz szybki rozwój technologii komputerowej i związana z tym miniaturyzacja obwodów scalonych, co wpłynęło na znaczące zwiększenie ich mocy obliczeniowej i wydajności.

Dyski twarde typu HDD

dyski twarde do laptopów Nie bez znaczenia jest również fakt istotnego zwiększenia pojemności i prędkości zapisu i odczytu montowanych w nich dysków twardych. Dzięki temu klienci prywatni i komercyjni potrzebujący dostępu do dużej ilości danych mogli wymienić stacjonarne urządzenia na mobilne laptopy, również rosnąca rzesza graczów gier komputerowych odkryła, że laptopy oferują już porównywalne parametry techniczne do pecetów, pozwalając cieszyć się pełnią wrażeń wizualnych gier w dużych rozdzielczościach ekranów. Niewielkich rozmiarów urządzenia magazynujące SSD, oferują niespotykaną dotychczas prędkość zapisu i odczytu danych, są jednak wciąż relatywnie drogie, dlatego dyski twarde do laptopów HDD wciąż są najpopularniejszym wyborem użytkowników.

dyski twarde do laptopów W porównaniu z ich poprzednikami, współczesne dyski HDD oferują dużo większą prędkość transferu danych, a także największą pojemność w porównaniu z konkurencyjnymi technologiami. Szybkie dyski pozwalają na płynną pracę przy aplikacjach operujących dużą ilością danych, a ich pojemność pozwala na przechowywanie ogromnej ilości plików. Normą są już dyski o pojemności kilku terabajtów – dla przykładu, dysk twardy 1 TB pomieści ponad 100 filmów w jakości 4 K, czyli w rozdzielczości 4096 x 3112 lub 3656 x 2664. Urządzenia magazynujące do laptopów wykonane w technologi zapisu danych na nośniku magnetycznym charakteryzują się również dużą trwałością oraz bardzo przystępną ceną, co wciąż jest główną barierą przy zakupie dysków SSD. Dyski HDD używane w laptopach mają również nieco inną konstrukcję od dysków używanych w komputerach stacjonarnych, co wiąże się głównie z koniecznością zmniejszenia ich gabarytów, podyktowaną oczywiście mniejszymi rozmiarami laptopów.

Dopóki ceny dysków wykonanych w technologii SSD nie ulegną znacznemu obniżeniu, HDD będzie wciąż dominującym rozwiązaniem dla większości użytkowników laptopów, tym bardziej że współczesne dyski twarde HDD charakteryzują się doskonałymi właściwościami, nieporównywalnie lepszymi od urządzeń sprzed kilku choćby lat. Warto więc przed zakupem laptopa sprawdzić, w jaki dysk jest on wyposażony i czy spełni nasze wymagania techniczne i użytkowe.

Kategorie: Sprzęt