Na naszych komputerach mogą znajdować się gigabajty danych. Są to programy komputerowe, gry, aplikacje, pliki graficzne i tekstowe, a także oczywiście pliki systemowe. Na co dzień niewiele osób zastanawia się nad tym, czy ich dane są bezpieczne i co się stanie, kiedy komputer przestanie działać.

Odzyskiwanie danych jest łatwe

A wystarczy chwila nieuwagi, rozlanie wody na komputer, czy kliknięcie na zawirusowaną witrynę internetową i nagle nasz komputer jest niezdatny do użytkowania. Samodzielne naprawy często tylko pogarszają sprawę, więc jedynie oddanie sprzętu do serwisu jest warte uwagi. Naprawa nie jest wcale aż tak kosztowna, jak wiele osób myśli, jednak można jej uniknąć. Należy wiedzieć jak można stracić dane oraz jak się je odzyskuje. Przede wszystkim dane traci się przez własną nieuwagę. Zalanie komputera, jego opuszczenie, doprowadzanie do tego by sam się wyłączał przez niepodłączanie go do ładowania, a także nieinstalowanie programów chroniących przed wirusami sprawiają, że nasze dane nie tylko możemy stracić, ale także mogą zostać użyte przeciwko nam. Korzystanie z otwartych sieci internetowych, brak zabezpieczeń systemowych, czy zapisywanie haseł z pliku sprawia, że do komputera mogą się włamać hakerzy, przechwycić nasze dane i np. włamać się na naszą pocztę czy nawet konto w banku. Dane traci się także ze względu na błędy systemowe, sprzęt jest przestarzały, pojawiło się spięcie. To jest jednak od nas niezależne. Tak czy inaczej nasze dane i pliki można chronić przy pomocy haseł, programów, czy tworzeniu kopii zapasowych. Co zrobić kiedy jednak system czy programy nas zawiodły, sprzęt uległ awarii i nie wiemy co z naszymi danymi? Najprostszym rozwiązaniem jest oddanie komputera do serwisu. Wtedy nie trzeba martwić się o odzyskiwanie danych z dysku. Specjaliści z dziedziny informatyki zajmą się tym szybko i sprawnie, a odzyskiwanie danych nie jest zbyt kosztowne. Lepiej jest oddać sprzęt w ręce fachowców, niż tracić czas i narażać komputer na kolejne uszkodzenia przez nasze nieskuteczne próby naprawy. Jeśli jednak nie mamy w okolicy firmy wykonującej odzyskiwanie danych z dysku to możemy skorzystać z jednego z darmowych lub płatnych programów. Dzięki nim można przerzucić dane na inne urządzenie lub dysk.

Takie oprogramowanie można nawet pobrać z internetu bez wychodzenia z domu. Przede wszystkim warto pamiętać, że działania prewencyjne są najważniejsze i pomagają nam zaoszczędzić wielu nerwów oraz pieniędzy, które wydalibyśmy na odzyskiwanie danych, a w razie wypadku skorzystajmy z usług profesjonalistów.

Kategorie: Informatyka