Oprogramowanie dedykowane to komputerowy program użytkowy, który powstał pod specjalne potrzeby danej instytucji, firmy, lub osoby prywatnej. Jego celem jest zaspokojenie potrzeb podmiotu zlecającego, na podstawie indywidualnych preferencji.

Jak wygląda tworzenie oprogramowania?

oprogramowanieZlecenie przygotowania oprogramowania zlecane jest przez przedsiębiorstwa, które poszukują bardziej dopasowanych i spersonalizowanych rozwiązań dla swojej firmy. W zależności od potrzeb klienta zlecającego stworzenie oprogramowania może mieć ono postać aplikacji komputerowej, internetowej lub mobilnej. Wiele przedsiębiorstw decyduje się na tego typu rozwiązania, gdyż zależy im na jak najwyższej funkcjonalności i personalizacji programów, co przyczynia się do wzrostu wydajności. Zastosowanie dedykowanego oprogramowania ułatwia pracę, pozwalając na dobór funkcji pod indywidualne potrzeby pracowników. Mogą to być aplikacje koncentrujące się na wybranych obszarach funkcjonowania firmy, jak na przykład księgowość, czy zarządzanie magazynem, ukierunkowane na wspieranie działalności w danej branży, lub wyspecjalizowane w rozwiązywaniu wybranych i konkretnych problemów oraz trudności, jak na przykład analiza płynności finansowej. Ponadto, dedykowane oprogramowanie może stanowić dodatek lub rozszerzenie istniejącego programu, wprowadzający do niego nowe funkcje. Należy pamiętać, że jakość takiego oprogramowania w pełni zależy od procesu jego powstawania – dlatego warto zdecydować się na usługi sprawdzonych i polecanych firm.

tworzenie oprogramowaniaTworzenie dedykowanego oprogramowania, które będzie w pełni satysfakcjonujące dla klienta, zawsze rozpoczyna się od analizy potrzeb oraz dobory najbardziej odpowiednich narzędzi, które przyczynią się do usprawnienia procesów zachodzących w firmie. Na jej podstawie opracowywany jest projekt funkcjonalny i przygotowywany program pod aplikację. Aby jej funkcjonalność była jak najwyższa, konieczne jest dokładne przetestowanie oprogramowania w celu wykrycia i naprawy ewentualnych błędów. Ostatnim etapem przygotowania oprogramowania dedykowanego jest jego wdrożenie w życie firmy poprzez szkolenia z obsługi aplikacji oraz uruchomienie jej na wybranych urządzeniach. Większość firm zajmujących się tworzeniem oprogramowania dedykowanego oferuje swoim klientom pomoc i asystę już po etapie wdrożenia aplikacji, w ramach której klient może otrzymać odpowiedź na wszystkie nurtujące go pytania podczas użytkowania programu. Bardzo istotną zaletą oprogramowania dedykowanego z punkt widzenia przedsiębiorstwa jest fakt, że są one rozwiązaniami otwartymi, które można do woli edytować oraz nadbudowywać, w zależności od potrzeb firmy.

Obecnie niemal każda branża rozwija się dynamicznie, stawiając przed przedsiębiorcami i pracownikami nowe wyzwania. Możliwość edycji i ulepszania programu jest niewątpliwą zaletą tego typu rozwiązań.

Kategorie: Informatyka